HOME

RÖPORTAJ

BİYOGRAFİ

ÖZDEYİŞLER

FAYDALI BİLGİLER

ÖYKÜLER

TARİH

SEYAHAT

 

 
ÇOCUK GELİŞİMİNDE ALTIN KURALLAR
03/02/2013 - 17:30
Alıntılar
ZEYNEP KURTULUŞ

Çocukların "kişilik gelişmeleri ve sağlıklı yetiştirilmeleri" nasıl olmalıdır?

- Kişilik gelişimi yönünden en önemli dönem, ruh sağlığının temellerinin atıldığı 0-6 yaş arasıdır. Hayatının bu devresini yeterli ilgi ve sevgiden mahrum geçirmiş çocukların, yetişkinlik yıllarında ruhi açıdan bazı dengesizlikler gösterme ihtimali büyüktür.

- Aslında çocuğun ruh sağlığı hamilelik öncesine dayanır. Anne ve baba adayının birbirini seven, anlayışla yaklaşan çift olmaları önemlidir. Anne-baba, çocuk yetiştirmeye istekli ve gerekli şartlara sahip olmalıdır. Ayrıca çocukların cinsi eğitim,
güven duygusu, ailede yeri olma, sevgi, ilgi, şefkat ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamada mes'uliyet hissi taşımalıdırlar.

- Çocuk, anne-babayı taklit ederek, özdeşleşerek kişiliğini oluşturur. Kız çocuk anneye, erkek çocuk babaya benzemeye çabası içindedir. Bu bakımdan anne ve babanın her yönden çocuğa örnek olması gerekir. Ebeveynler, birbirlerine ve çocuklarına karşı, tavır ve davranışlarının, tepki ve sözlerinin çocuğa model olduğunu bilmelidirler. Çocuğa yapılacak nasihatlerden ziyade beğenilecek tavırlar yarar sağlar.

- Anne ve babanın hoşgörü içinde otorite sahibi olmaları gerekir. Korkutarak eğitmek, dövmek, yalan söylemek, hakarette bulunmak, çocuklarda kişilik bozukluklarına sebep olur. Çocuklukları mutluluk içinde geçmiş yetişkinler, çevrelerine mutluluk dağıtırlar.

- Anne-baba kendi aralarında sevgi ve saygıya dayanan bir ilişki kurmalıdırlar. Çocukların yanında kavgaya dönüşen tartışmalardan kaçınmalıdırlar. Kavga ve geçimsizlikler çocukların ruh sağlığını olumsuz etkiler.

- Çocuklar anneye bağlı olarak doğar. bu yüzden, iki üç yaşını tamamlayıncaya kadar anne çocuğun yanında olmalıdır. Çalışmak zorunda olan anne, çocuğunu bırakacak kişiyi ve yeri seçerken dikkat göstermelidir.

- Anne sütü, çocuklar için vazgeçilmez gıdadır. İki yaşını dolduruncaya kadar anne sütü ile beslenen çocukların kişilik temelleri iyi atılmış demektir.

- Çocuk eğitimi konusunda anne-babalar bilgi sahibi olmalıdırlar. Aslında anne babalık her anne-babanın içine yerleştirilmiş hasletlerdir. Burada önemli olan çocuk terbiyesinde büyük yanlışlıklar yapmamaktır.

- İlk yaşlarda çocuklara yapılan yardımlar, yaşları ilerledikçe, yavaş yavaş azaltılmalıdır. Her türlü ihtiyacının karşılanmasına alışılan çocuk, yaşı ne olursa olsun çocuk kalır.. Kendine güven duygusu gelişmez.

- Kişilik gelişiminde önemli prensiplerden biri "iyi ve uygun davranışlara ilişkin yetenek ve becerilerini geliştirmesinde destek, yanlış ve uygunsuz hareketlerine köstek" olmaktır. Burada, azar, ve kaba muameleden çok, övgü ve teşvike yer verilmelidir. Çocuğumuz, güzel bir davranış gösterdiğinde, başarılı olduğunda, memnuniyetimizi ve sevgimi belli etmeliyiz.

- Çocuklar arasında küçük-büyük, kız-erkek ayrım yapılmamalı, hepsine aynı sevgi ve ilgi gösterilmelidir.

- Çocuklar kendi cinsiyetlerine uygun yetiştirilmelidirler.

- Anne-baba, aşırı baskıdan kaçınmalıdır. Sürekli aşağılanan veya arkadaşları ile kıyaslanan, ailede yer ve değer verilmeyen çocuğun içine kapanması beklenen bir durumdur.

- Yine ailenin çelişkili davranışları da çocuğun çekingen olmasına sebep olabilir. Çocuğu bir dakika önce öpüp sevmek, okşamak ve hemen sonra kızmak, çocuğun kendisi karşısında anlayışlı davranmamak onu ürkek, çekingen yapar.

- Anne-babanın çocuğun eğitiminde fikir birliği etmeleri gerekir. Birinin kızdığı tavıra diğeri övgü yağdırırsa veya hoşgörürse, bu çelişkili tutum çocuğu ruhen dengesiz yapar. Hatta çocuk kimi zaman bu çelişkileri kullanır.

- Anne-babanın, çocuğu diğer kardeşleri veya arkadaşları ile sürekli kıyas etmeleri de aşağılık duygusuna yol açan bir tutumdur. Bu sözler teşvik edici omaktan çok, çocuğa eksiklik duyguları aşılayıcı mahiyettedir.

- Çocuğa oyun yeri ve serbestliğinin sağlanması önemlidir. Çocuk, oyun ile öğrenmeye başlar, çeşitli oyunlarla bilgi ve becerisini arttırır. Oyun, çocuğun zihnini konuşma ve bir iş ortaya çıkarma yeteneklerini geliştirir. Uyum içinde insanlarla ilişki kurmayı ve yardımlaşmayı öğretir.

- Huzurlu ve mutlu ailelerde büyüyen çocuklar kendine güvenli ve mutlu insanlar olurlar. Çocuklarımıza gerekli ilgi, sevgi ve şefkati göstermeliyiz.


Bu Makale 2207 defa okunmuştur

 

 

Yazdır
Bookmark and Share

YORUMLAR

New Page 1
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26/01/2017 - 16:54 AİLENİN ÖNEMİ

28/03/2016 - 17:11 AFFETMEK KENDİNİZE İYİLİKTİR

01/12/2013 - 08:31 ÇOCUKLARDA DUYGU GELİŞİMİ

03/02/2013 - 17:30 ÇOCUK GELİŞİMİNDE ALTIN KURALLAR

14/05/2012 - 21:50 ÜMİDİNİZİ KAYBETMEYİN

06/05/2011 - 19:46 ÜÇ HEYKEL

25/03/2011 - 13:46 GENÇLER-FLÖRT-EVLİLİK

23/01/2011 - 15:49 BAŞARININ SIRRINI VEREN AYET

02/12/2010 - 11:43 SEVGİ VE DENGE

05/10/2010 - 09:01 KUŞATILMAYAN HEDEF FETHEDİLEMEZ!

25/08/2010 - 17:28 FAKİR OLMAK

04/07/2010 - 21:29 UNUTMAYI ÖĞRENMEK

09/06/2010 - 14:17 KENDİ DÜNYAMIZI YÖNETMEK

03/05/2010 - 15:25 İKİ SEÇENEK

05/04/2010 - 18:49 BAŞARI TAKTİKLERİ

08/03/2010 - 23:41 KİŞİSEL GELİŞİM

14/11/2009 - 18:21 KALICI MUTLULUK

05/02/2009 - 00:12 GERÇEK ÖZ

10/01/2009 - 00:06 ÇOCUKLARINIZI YOLDA TUTUN
 
Anlamlı Sözler
Beyinle İlgili Detaylar
Maskeler ve Gülümseyen Yüzler
Fırsatların Gücü
Haftanın Sevilen Piyano Parçaları
ZEYNEP KURTULUŞ
Alıntılar
AİLENİN ÖNEMİ
KORHAN ATAOĞLU
Kahve Sohbetleri
ZENGİN OLMANIN KURALLARI
MAHİNUR ALİHANOĞLU
Gönül Yazıları
GÖNLE DÜŞEN ATEŞ
YESSIMI
Yessimi Şiirler
GÜLÜMSE
FASHION DESIGNER
MODA NEDİR?
Hafta Sonu Sözleri
"Seviyor gibi görünme!Ya sev ya da hiç sevme!" Yeşim Kale
Haftanın Motivasyonu
Hafta başı olan Pazartesi günü için motivasyon sözleri...
Samuray'ın Korkusu
Ellerim titriyor, ben bir savaşçıyım, defalarca ölümle yüz yüze geldim ve böyle korkmadım.
Charles Aznavour
Fransızca şarkılar onun sesiyle daha da büyüleyiciydi...
SIRADAN BİR İĞNE YETER
HİÇ KİMSE BİR ADA DEĞİLDİR, HEPİMİZ ENGİN BİR KARANIN PARÇALARIYIZ.
Anlamlı Sözler
Kelimelerin ruhu olmasa, yazmanın ne anlamı olurdu? Yeşim Kale
Çin Müziği
Hafta sonuna özel...
Milano'da Hafta Sonu
Milano...Tarih ve alışveriş şehri...
Afrika Atasözleri
Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.
Dunyanın En İlginç Binaları
Dünyanın mimari mucizeleri...
   
Google
 

Tasarım : Network

Ana Sayfa   |   İletişim

©2010 steps365.com. Bütün Hakları Saklıdır...
Evden Eve Nakliyat