MODA NEDİR?
17/04/2016 - 19:26

FASHION DESIGNER
Moda, her şey moda ile ilgili...Peki, moda nedir?

Moda konusunda pek çok şey yazılıp çiziliyor, söyleniyor ve konuşuluyor. Biz de modayı irdeleyelim istedik. Moda nedir, diye kendimize sorduk.

Sir Francis Bacon, "Moda, sanatı yaşama biçimlerine çevirme çabasıdır." diye tanımlamış modayı...

Aslında, moda denince aklımıza ilk gelen giyim, saç kesimleri, makyaj stilleri ve aksesuar tasarımlarıdır. Çünkü göz önünde değişim halinde olan moda budur bizler için... Halbuki, moda pek çok sektörü etkiler. Mimari, sanat, iletişim, haberleşme, otomotiv vb... Yeni bir telefon çıktığında veya daha kullanışlı bir iletişim sistemi ile tanıştığımızda, ona sahip olmak, kullanmak isteriz. Yaşam biçimimizi kolaylaştıracak ve bazen de farklılaştıracak her şey modayı da ilgilendirir aslında...

Bir tasarımı moda haline getiren şey, yine bir tasarımcının bu ihtiyacı görüp sanatsal veya değil, özgün bir biçimde şekillendirmesi ve sunmasıdır.

Giysiye gelince, modanın kalbinin attığı yer giyim sektörü olduğundan, daha fazla ilgi görmektedir. Daha vizyonel, daha renkli, daha estetik ve hızlı bir dünyadır moda dünyası...Bu yuzden daha çok ilgi çeker ve akılda kalır.

Trendler belirlenip tasarımlar görücüye çıktığında, herkesin soluğu kesilir ve tasarımcıların yeni ve farklı neler ürettiğine odaklanılır. Bazen bir kalıp, bazen bir desen, bazen iyi bir styling, bazen renkler vb...Bir bakarsınız, insanlar çılgın gibi o trendi uyguluyor. Kimi zaman moda tasarımcıları, kimi zaman sokaktaki giyim tarzı etkiler trendi...Tüm bu çabalar tek bir şey içindir: Moda olmak.