İNSAN NEDEN YAZAR?
07/11/2010 - 13:00

YEŞİM KALE
Yazar, her kitabında okuyucularına uzun bir mektup gönderir, satır aralarında kendi ruh dünyasından şifreler...

Öncelikle, imza günüme gelen ve varlıklarıyla beni onurlandıran değerli okuyucularıma teşekkürlerimle yazıma başlamak istiyorum.

Tek bir okuyucu bile, yazan için değerlidir. Düşünce ve duygu dünyasını paylaşabileceği, onu anlayan ve yazdıklarını okuyup seven bir insandan daha değerli ne olabilir?

Tüyap'ta, benim gibi imza gününe katılan yüzden fazla yazarın, orada bulunan okuma sevgisiyle dolu binlerce okuyucuyla gözgöze gelip isimlerine hitaben birkaç kelime yazması ne güzel bir hatıradır.

İnsanın ömrü boyunca hatırlayacağı güzel anılardan biridir imza günleri... Yazan için de okuyan için de...

Bir okuyucum bana şunu sordu: "Bu kitapla sizi tanıyabilir miyim? Sizden ne var bu kitapta?"

Ona şöyle cevap verdim: "Bu kitapta ve yazdığım her kelimede, benim o 'an' ım var. O zamanki şimdim, şimdiki geçmişim saklı cümlelerimde... Olabileceğim karakterler ve gözlemlediğim olaylar var kalemimin ucundaki sözlerimde... Sonra, paylaşma isteğim var. Uzun bir mektup gönderdim sonsuzluğa... Okuyanlara, öğrendiklerimden bir buket hazırladım. İşte bu buketteki onlarca çiçektir size yazdıklarım..."

O gittikten sonra masa başında derin düşüncelere daldım.

"İnsan neden yazar? " diye sordum kendime...Yazdıklarını neden paylaşmak ister?...

Yazdıklarını herkesten saklayanları düşündüm. Onları kilit altında tutan veya bilgisayarının şifreli ekranlarının ardında gizleyenleri... Seninle mezara gidecek olanları yazmak niye?...

İster paylaşsın, ister saklasın...Yazmak gerçek bir ihtiyaçtır. Çünkü, Yaratan içimize bu ihtiyacı nakşetmiştir. Kendisinin de anlatmayı ve paylaşmayı sevdiği gibi, bizlere bunu sevdirmiştir.

Kalem Sûre'si diye bir sûre vardır Kuran'ı Kerim'de...68.sûre...Şöyle başlar:

"1 - Nûn, Kaleme ve yazdıklarına andolsun."

Kalemin kutsallığını sadece bu ayetle bile anlayabiliriz. Kaleme ve yazdıklarına yeminle başlar bu sûre... Ne büyük bir yemindir ki, bizleri YARATAN, bu şekilde yemin ediyor.

O yüzden şu sonuca vardım:

"Yazmak ve yazarlık da kutsaldır. "

Yazan ve yazmaya cesaret eden, üstüne bunları paylaşabilen tüm yazarlara saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.

Trafik ve yoğun sis gibi hava koşullarına rağmen, yazdıklarına saygı gösterdikleri yazarları ve kitaplarını ziyaret eden tüm okuyucuları da takdir ediyor, onları saygıyla selamlıyorum.

Sevgiyle ve esenlikle yaşayın...