ÖRNEK OLABİLMEK
07/04/2009 - 11:36

YEŞİM KALE

Merhaba Sevgili Dostlar,

Hayatımızın defterinde satırbaşları vardır...Her satırında yazılanlar, silinenler, karalananlar, unutulanlar, boş bırakılan, eksik kalan kelimeler; yıldızla dikkat çekmek istediklerimiz, altını çizdiklerimiz, kırmızı kalemle yazdıklarımız, unutmak istemediklerimiz, ümitlerimiz, hedeflerimiz ve daha pekçok yaşama deneyimi yer alır.

Sözle herşeyi yapmak kolaydır, önemli olan bunları iş başında gerçekleştirebilmek, gelecek nesillere örnek olabilmektir. Bir fikir adamının da böyle olması gerekir. Yazdığı her satırı uygulamış, deneyimlemiş veya yapmaya azmetmiş kararlı birinin sözleri örnektir.

İmam-ı Azam devrinde halkı salgın halde sıtma tutar. Doktorlar sebebinin kavun olduğunu anlarlar. Herkese bunu ilan ederler ama söz tutan çıkmaz. Nihayet İmam-ı Azam'ın nüfuzundan istifade etmek isterlerr ve ona rica ederler. İmam-ı Azam düşünür ve "bugünlerde va'zedemem, ancak 23 gün sonra" der. Hekimler şaşırırlar, nedenini sorarlar:

İmam-ı Azam şu cevabı verir:

"Ben 17 gün evvel kavun yedim. Kavun vücutta kırk gün kalır. Kırk gün sonra vücutta kavundan eser kalmaz. Ben 23 gün daha bekleyeyim ki, 17 gün evvel yediğim kavun vücudumdan çıksın. İşte o zaman söyleyeceğim sözü tutarlar. Benim karnımda kavun varken halka nasıl 'kavun yemeyin!" diyebilirim!"

Kendimiz söylediğimiz hâle bürünmedikçe, söylediğimiz sözler diğerlerini incitir. Hâl ve yaşayışla örnek olunması, tüm bilgelerin ortak noktasıdır.

İster çocuğumuza, ister eşimize ve dostumuza, ister çevremize; örnek olma durumundaysak, tavsiyelerimiz ve isteklerimiz kendi halimizle örtüşmelidir, aksi halde sözümüz etkili olmaz.

İnada yönelik durumlarda ise Kur'an çok güzel bir terbiye yöntemi sunmuştur.

1.Önce uyarmak.(sınırların bilinmesi)

2.Sonra uzaklaşmak.

3.Eğer bunların hiçbiri de olmuyorsa zulmetmeden gereğini yapmak.

Nefsin ehlilleştirilmesi söz, bakış ve halle olur...

Bilinçli sevgiyle yaşayın.