HOME

RÖPORTAJ

BİYOGRAFİ

ÖZDEYİŞLER

FAYDALI BİLGİLER

ÖYKÜLER

TARİH

SEYAHAT

 
Sultan Süleyman ve Şarlken
04/10/2011

V. Karl ya da Şarlken (İspanyollar Carlos diyor) (24 Şubat 1500–21 Eylül 1558) Kutsal Roma İmparatoru.

Şarlken Belçika'nın Gent şehrinde (24 Şubat 1500 tarihinde doğdu, Babası Habsburg Hanedanından Güzel Philippe, annesi Kastilya Kraliçesi Deli Juanna'ydı. Geleceğin imparatoru gözüyle bakıldığından ihtimamla büyütüldü. Hem Alman Habsburg, hem de Fransız ve İspanyol kanı taşıyordu ve bütün bu dilleri konuşabiliyordu. Dedesi İmparator Max, 1516 yılında ölünce Şarlken'in babası Arşidük Güzel Philippe daha önce öldüğünden kendisine büyük miras kaldı. Aynı yıl anne tarafından dedesi olan II. Fernando'nun ölümüyle Kastilya, Aragon, Napoli ve Sicilya krallıklarının taçları şahsında birleşti. Şarlken, 1519'da Alman imparatoru seçilince, Avrupa'daki en büyük imparatorluğun sahibi oldu. Alman imparatoru olarak (1519-1556), İspanya kralı olarak (1516-1556), Hollanda-Belçika kralı olarak (1516-1556) yılları arasında hüküm sürdü. İmparatorluğun sınırlarına İspanya ve ona bağlı sömürgeleri ile Avusturya-Almanya topraklarının hepsi dahildi.

Avrupa'nın Osmanlı Devleti karşısında en çok yenilgiye uğrayan ve en çok bağlanmak zorunda kalan, en şöhretli ve en kudretli hıristiyan hükümdarıdır.İmparator sıfatı asla tanınmadı, kabul edilmedi.Bu sebeple sadece İspanya Krallığı'nın verdiği krallık ünvanı tanınmıştır.En büyük düşmanları, sırasıyla Osmanlı İmparatorluğu, Fransa Krallığı, İspanya Krallığı yoluyla İngiltere Krallığı ve Hıristiyanlığın Protestanlık mezhebinin kurucusu Meşhur papaz Martin Luther'dir.


V.Karlın annesi İspanya Kralı II. Fernando'nun kızı Kastilya Prensesi Juanadır.İngiltere Kralı Tudor hanedanından VIII.Henry Tudorun karısı II. Fernandonun kızı ve Juananın kardeşi Aragonlu Katherinedir.Aragonlu katherine VIII. Henrynin ağabeyi Arthur Tudorla evlenecekti ama Arthur ölüce Henry ile evlendirildi. Henry kadın düşkünü ve asalaktı. Sayısız metresi vardı.V.Karl Kutsal Roma-Cermen İmparatoru olunca İngiltereye dostça yaklaştı. Çünkü İngiltere Kraliçesi Katherine Karlın teyzesiydi.Karl teyzesine çok düşkündü ve onu çok seviyordu.Henry ise Katherineden boşanmak istedi.Amacı Katherinden daha güzel Anne Boleynle evlenmekti.Sonuçta İngiliz kilisesi bu davayı kabul etmedi.Boşanma davası Papa ve Kardinaller Meclisinde görüşüldü. Bu sırada V. Karl Romayı ve Papalığı işgal etti.Papaya evliliğin iptal edilmemesi için ısrarda bulundu.Papa evliliği iptal etmedi. Henryde Katolik Kilisesinden ayrılarak Anglikan Kilisesini kurdu ve Katherineden boşandı. V.Karl ve İngiltere ilişkileri kesildi.

Şarlken annesi Kastilya Prensesi Juanna'dan gelen bağlarla 1516'da Aragon,Kastilya,Napoli ve Sicilya krallıkları taçlarını giyerek Aragon, Kastilya, Napoli ve Sicilya Kralı ünvanını aldı. 1519'da dedesi İmparator Maximillan'dan kalan bağlarla Kutsal Roma-Cermen İmparatoru ünvanını alarak Avrupa'nın en büyük İmparatorluğunun sahibi oldu. Almanya, Sicilya ve Napoli sayesinde İtalya, Aragon ve Kastilya sayesinde İspanya taçlarını alarak Almanya, İtalya ve İspanya İmparatoru ilan edildi. Şarlken Avrupa'nın tamamını işgal ederek Avrupa-Almanya İmparatorluğunu ilan etmek istiyordu. Fransa kralı François'de Avrupa Hristiyan İmparatorluğu kurmak istiyordu. Böylece Şarlken ve François savaşa başladı.François Şarlken'e esir düştü buda gösteriyordu ki artık Avrupa hakimi Şarlken'di. Öte yandan Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman ve Macaristan Kralı II.Lajos arasındaki gerginlik Balkan-Hristiyan Birliğini tehdit ediyordu. Zaten I. Murad döneminden beri bu birlik iyice bozulmuştu. Macaristan ve Bohemya Kralı ünvanıyla Lajos Tudor Hanedanlığının temsilcisi durumundaydı. Şarlken'de Habsbourg Hanedanlığı temsilcisiydi. Tudor ve Habsbourg hanedanlıkları arasında bir bağ vardı. Böylece Lajos ve Şarlken yakınlaştı.

I. François'in annesinin mektubu ve Mohaç Savaşı [değiştir]

I. François'in annesi Kanuni Sultan Süleyman'a oğlunu kurtarmasını, Fransa'ya yardım etmesini yazmıştı. I. Süleyman bu mektuba karşılık vermiş ve ordusuyla Macar seferine çıkmıştır. Mohaç'ta büyük bir savaş yaşanmış Lajos savaşta ölmüş tüm Macaristan, Transilvanya ve Bohemya feth edilmişti. Sultan Süleyman ve ordusu birkaç kaleyi daha fethetti. Bu da Kutsal Roma-Germen İmpartoru Şarlken ve Avusturya Arşidükü Ferdinand'ı korkuttu. İstanbul Antlaşması imzalandı. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, Macaristan ve Transilvanya'yı kaybetti. Şarlken İspanya, Ferdinand ise Almanya, Avusturya ve yukarı Macaristan kralı sayılacaktı.

Kanuni Sultan Süleyman

Şarlken bütün bu başarısızlıklara rağmen 1530'da Papa tarafından Kutsal Roma Cermen İmparatoru olarak kutsandı. 1532'de Viyana önlerinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından bir meydan savaşına zorlandıysa da buna yanaşmadı. Fransa üzerine akınlar düzenlemeğe devam etti. Bu seferlerin sonuncusu da başarısızlıkla sonuçlanınca, İspanya ve Hollanda'yı oğlu Phillipe'e verdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun hiçbir zaman imparator olarak görmediği ve tanımadığı Şarlken sonunda siyaset alanından da çekilmek zorunda kaldı. imparator unvanını da kardeşi Ferdinand'a bırakarak Yunte manastırına çekildi (1557). 1 yıl sonra 21 Eylül 1558'de öldü.

Şarlken Avrupa'da kendi egemenliği altında Katolik bir imparatorluk kurmak istemişti. Bu amaçla uzun yıllar Protestanlar ve Osmanlılarla savaştı. Ancak geniş bir alana yayılmış, farklı iktisadi, dinsel ve kültürel yapılara sahip krallıkları Katoliklik etrafında bir araya getirmeyi başaramadı.Kısacası Karl ne Türk yayılmasını engelleyebilmiş ne Fransa'nın artan gücünü durdurabilmiş ne de Alman halkları arasındaki anarşiyi durdurabilmiştir.

Vikipedi

Bu haber toplam 1287 defa okunmuştur
Bookmark and Share

18/03/2016 ÇANAKKALE SAVAŞI Hikâyeleri

07/02/2014 Bizans İmparatoriçesi İrene

05/01/2014 Osmanlı ve Kitaplar

03/09/2013 Şehzade Bayezid

06/04/2013 Trablusgarp Savaşı

26/03/2013 Büyük Hun İmparatorluğu

08/02/2013 Eyüp Sultan Türbesi Nasıl Bulundu?

26/01/2013 Mihrimah Sultan "Hala Sultan"

18/01/2013 Edirne Sarayı

16/11/2012 Sultan II.Selim - Sarı Selim

04/10/2011 Sultan Süleyman ve Şarlken

28/08/2011 Irene-Bizans Kraliçesi

12/07/2011 Daye Hatun

21/01/2011 Mücevherde İran Sanatı

15/11/2010 Osmanlı'da Dekorasyon

28/07/2010 Piramitlerin Matematiksel Sırları

03/07/2010 Osmanlı'da Halı Sanatı

26/04/2010 Anadolu Selçuklu Devleti

20/04/2010 "Lidyalılar ve Dünyaları" Sergisi

09/04/2010 Büyük Selçuklu Devleti

30/03/2010 Osmanlı Ekonomisi ve Toprak Yönetimi

10/03/2010 Mahpeyker Kösem Sultan-I.Ahmet'in Eşi

07/03/2010 Nurbanu Sultan-II.Selim'in Eşi

22/02/2010 Osmanlı'da Mücevher Tarihi
Anlamlı Sözler
Beyinle İlgili Detaylar
Maskeler ve Gülümseyen Yüzler
Fırsatların Gücü
Haftanın Sevilen Piyano Parçaları
ZEYNEP KURTULUŞ
Alıntılar
AİLENİN ÖNEMİ
KORHAN ATAOĞLU
Kahve Sohbetleri
ZENGİN OLMANIN KURALLARI
MAHİNUR ALİHANOĞLU
Gönül Yazıları
GÖNLE DÜŞEN ATEŞ
YESSIMI
Yessimi Şiirler
GÜLÜMSE
FASHION DESIGNER
MODA NEDİR?
Hafta Sonu Sözleri
"Seviyor gibi görünme!Ya sev ya da hiç sevme!" Yeşim Kale
Haftanın Motivasyonu
Hafta başı olan Pazartesi günü için motivasyon sözleri...
Samuray'ın Korkusu
Ellerim titriyor, ben bir savaşçıyım, defalarca ölümle yüz yüze geldim ve böyle korkmadım.
Charles Aznavour
Fransızca şarkılar onun sesiyle daha da büyüleyiciydi...
SIRADAN BİR İĞNE YETER
HİÇ KİMSE BİR ADA DEĞİLDİR, HEPİMİZ ENGİN BİR KARANIN PARÇALARIYIZ.
Anlamlı Sözler
Kelimelerin ruhu olmasa, yazmanın ne anlamı olurdu? Yeşim Kale
Çin Müziği
Hafta sonuna özel...
Milano'da Hafta Sonu
Milano...Tarih ve alışveriş şehri...
Afrika Atasözleri
Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.
Dunyanın En İlginç Binaları
Dünyanın mimari mucizeleri...
   
Google
 

Tasarım : Network

Ana Sayfa   |   İletişim

©2010 steps365.com. Bütün Hakları Saklıdır...
Evden Eve Nakliyat